Zľava pre registrovaných zákazníkov až 10 %
Heureka: 96 % ľudí nás odporúča
Krabica polepená plastovou lepiacou páskou sa nedá recyklovať. To si mylne myslí mnoho majiteľov e-shopov, a používa radšej pásky papierové.
Pravdou je, že plastová páska recyklácii papiera vôbec nevadí. Napriek tomu sú pásky z papiera o chlp lepšie, aj keď aj ony majú jednu prekvapivú nevýhodu.
Pokiaľ si vyčítate, že používate plastovú pásku, zostaňte pokojní. Dobrou správou je, že spracovatelia papiera si s plastovou páskou poradia.
Ako nám vysvetlil Martin Konečný z ORC recycling, recyklácia papiera začína v tzv. rozvlákňovači. Papier sa v ňom máča vo vode a mieša do konzistencie nevzhľadnej „kaše“. Z nej sa potom odstráni všetko, čo do papiera nepatrí – kovové sponky, plastové okienka a práve plastové pásky.
„Problém nastáva až vo chvíli, keď je tej pásky na krabici naozaj veľa,“ upresnil Pavel Remeš z firmy MAD recycling, ktorá papier vykupuje. Odporúča preto používať pásky čo najmenej alebo ju pred vyhodením z krabice odlepiť.
Začiatok procesu rozvlákňovania. Na jeho konci bude z papiera kaša, z ktorej sa odstránia nežiadúce zvyšky – kovové sponky a plastové pásky. Zdroj fotografie: Global Recycling.
Ešte väčšie vrásky robí spracovateľom papiera lepidlo. Počas rozvlákňovania sa z pások uvoľňuje a môže zanášať stroje a kontaminovať výsledný produkt.
Čím viac lepidla, tým horšie.
Ako asi tušíte, je však úplne jedno, či je páska papierová alebo plastová. Aby plnili účel, je na oboch nanesené lepidlo, ktoré recykláciu vždy bude sťažovať. Papierová páska má teda úskalie, ktorého sa nikdy nezbaví.
Práve sme si vysvetlili, že plastové pásky nekomplikujú recykláciu a je na nich rovnaké lepidlo ako na páskach z papiera.
Prečo teda dávať prednosť papierovým páskam?
Podľa Pavla Remeša majú papierové pásky jedno plus – počas recyklácie vytvoria menej odpadu. Zatiaľ čo zvyšky plastovej pásky po rozvlákňovaní putujú do spaľovní alebo na skládky, z papierových pások žiadny odpad nevzniká.
Spracovatelia papiera, ktorých sme oslovili, preto odporúčajú používať skôr papierové pásky.
Spaľovňa Malešice.Práve sem putujú zvyšky plastových pások, ktoré ostali po recyklácii papiera. Autor pôvodnej fotografie: Honza Groh, licencia: CC BY-SA 3.0.
1. Používajte papierové lepiace pásky. Vytvoríte menej odpadu a uľahčíte papierňam prácu. Najlepšie držia papierové pásky aktivované vodou, potom papierové pásky s lepidlom solvent, na poslednom mieste sú papierové pásky s lepidlom hotmelt (tie v ponuke nemáme).
2. Pokiaľ používate plastové pásky, vyberajte tie s kvalitnými lepidlami (hotmelt, solvent) namiesto priemerných (akrylové). Pásky budú lepšie držať, takže ich použijete menej.
3. Používajte len toľko pásky, koľko je skutočne treba. Súvisí to s predchádzajúcim bodom – čím menej plastu a menej lepidla na krabici bude, tým lepšie pre recykláciu a vo výsledku aj pre vašu peňaženku.
Zbytočne veľa pásky na krabici nikdy nerobí dobrotu.
Zaujíma vás, ako baliť šetrnejšie k prírode?
Inšpirujte sa ostatnými majiteľmi e-shopov v článku Ekologické balenie v praxi: Takto balí 7 českých e-shopov alebo si spočítajte, koľko peňazí miniete kvôli overpackagingu. Možno budete prekvapení.