Zľava pre registrovaných zákazníkov až 10 %
Heureka: 96 % ľudí nás odporúča
Sťahovanie nemusí byť nočná mora. Pomôže troška plánovania, začať s predstihom 4 týždňov a vybrať si správne krabice na sťahovanie a ďalšie obaly. Náš článok vás sťahovaním bezpečne prevedie.
Čo v článku nájdete?
Keď sa povie „sťahovanie“, možno si vybavíte ťahanie ťažkých skríň, krabíc s oblečením a hromadu stresu. Správne by to ale malo byť aj o dôkladnom plánovaní a prípravách, s ktorými by ste mali začať pokojne aj mesiac dopredu.
Pretože čím lepšie si všetko premyslíte a pripravíte vopred, tým ľahšie to budete mať v deň samotného sťahovania.
Možno si hovoríte, že začať už mesiac dopredu je zbytočné – v skutočnosti je to presne naopak. Štyri týždne pred „dňom D“ je úplne ideálny čas. Budete tak mať dostatok priestoru si všetko naplánovať a nachystať a v deň sťahovania budete bez stresu. Ako sa teda v pokoji presťahovať?
Alebo začnite tým najjednoduchším. Rýchlejšie sa do toho dostanete a po pár jednoduchých a splnených úlohách budete mať pocit, že už máte kus práce za sebou.
Zastavte sa na pošte zariadiť si presmerovanie listov, zrušte si zmluvu na prípojku k internetu, odhláste si káblovú televíziu, smeti a podobne. Pokiaľ by ste si odhlasovali aj energie a plyn, dajte pozor na to, že výpovedné lehoty môžu byť aj dlhšie ako 3 mesiace.
Ak bývate na frekventovanej ulici, hodí sa nahlásiť zabratie verejného priestranstva, aby ste potom nemuseli na poslednú chvíľu riešiť, že nemáte kde zaparkovať dodávku.
Pokiaľ sa budete sťahovať na vlastnú päsť, hodí sa vám každá voľná ruka. Dostatočne dopredu preto zavolajte kamarátom, zajednajte si výpožičku dodávky alebo si dohodnite sťahovanie s profesionálmi, napríklad z tejto sťahovacej firmy.
Sťahovanie je ideálny čas na to, prebrať veci, ktoré v novom byte nechcete alebo už ich nepotrebujete.
Drahšie veci ako nábytok alebo elektroniku môžete predať, staré oblečenie venovať charite a všetko ostatné jednoducho zavezte do zberného dvora vo vašej obci.
Zberný dvor nájdete v každej väčšej obci či meste. Zdroj: Oficiálna stránka obce Šitbořice
Do sťahovania vám zostáva síce skoro mesiac, ale pretože sa počas toho môžete pomaly pustiť do balenia, hodí sa vyhradiť si priestor — nejakú menej frekventovanú miestnosť — , kam budete postupne skladať sťahovacie krabice, aby sa vám neplietli pod nohy.
Možno vás teraz napadlo zastaviť sa v potravinách, ktoré máte za rohom, a požiadať o pár krabíc od banánov. Rozhodne vás od toho nebudeme odrádzať, každá krabica príde počas sťahovania vhod.
Ale skôr ako pevné krabice vhodné na sťahovanie, si zo samoobsluhy donesiete hromadu menších krabičiek, ktoré vám so sťahovaním veľmi nepomôžu. A keď už narazíte na niečo väčšie, budú to krabice od banánov, ktoré nemajú dostatočne pevné dno.
Pripravili sme vám preto zoznam praktických obalov, ktoré sa pri sťahovaní môžu hodiť:
1. Kartónové krabice na sťahovanie — profesionálne krabice, ktoré nič nenahradí. Majú garantovanú nosnosť 30 kg a praktické úchytky, ktoré oceníte napríklad pri vynášaní na poschodie.
2. Kartónové hrany — hodia sa najmä ak vás čaká sťahovanie cenného nábytku alebo chladničky a práčky. Môžu totiž ľahko zachrániť nejeden ťuknutý roh a nervy pri manipulácii.
Kartónové hrany – malá drobnosť, ktorá môže zachrániť rohy a hrany nábytku pred otlčením.
3. Bublinková fólia alebo baliaci papier — nenahraditeľní pomocníci najmä ak bude treba vystlať krabice s krehkým riadom alebo elektronikou. Hodiť sa môže aj na veci, ktoré nebudete z nejakého dôvodu môcť zabaliť do krabíc — bublinková fólia totiž poslúži aj ako veľmi odolný prebal.
4. Kartónová preložka — bude potrebné nejaký veľký kus nábytku položiť na dno dodávky tak, aby sa nepoškodil? Ak áno, príde vám vhod kartónová preložka.
Kartónové preložky môžete vložiť medzi alebo aj pod nábytok. Ochránite ho tak pred poškriabaním či ušpinením od podlahy dodávky.
5. Stretch fólia — „stretchka“ nemusí slúžiť len na obalenie chladničky, ale jej zrolovaním si môžete ľahko vyrobiť veľmi pružné „lano“, ktorým potom upevníte vysoký nábytok, chladničku alebo práčku k stenám dodávky.
Hodiť sa vám bude jedna rolka ručnej stretch fólie, ale tiež pár malých stretch fólií s rukoväťou, s ktorými môžete obaľovať a spevňovať menší nábytok.
6. Vrecia na odpad — vrecia sú ideálne na všetko, čo sa nezmestí do krabíc. Pomôžu vám najmä pri sťahovaní objemných vecí alebo oblečenia. Vyhnite sa ale radšej malým vreciam do košov na odpadky a zaobstarajte si veľké zosilnené 130 l vrece na odpad a suť. To má hrubšie steny a len tak sa nepretrhne.
7. Popisovacia fixka a nožnice — na popisovanie krabíc vám môže prísť vhod táto tenká fixka Centropen 2846 alebo naopak širšia fixka Centropen 8566.
8. Lepiaca páska — bez tej by to nešlo. Stačiť vám bude štandardná lepiaca páska s hotmelt lepidlom, ktoré je vhodné do prašného prostredia. A využitie môžete nájsť aj pre lepiacu pásku s nápisom KREHKÉ, môžete zalepiť krehké veci, aby ste ich nemuseli popisovať.
Ak budete sťahovať aj krehké veci, ako je napríklad elektronika všetkého druhu, zabalené veci môžete označiť alebo prelepiť páskou KREHKÉ.
Za chvíľu si ukážeme, ako všetky tieto obaly na sťahovanie využiť na maximum.
Zájdite si do pivnice a zabaľte nepoužívané sezónne oblečenie, schovajte si dokumenty alebo nachystajte plachty a obliečky — jednoducho si pripravte všetky veci, ktoré nepoužívate každý deň.
Postupným balením s dostatočným predstihom, ako sa hovorí „po chvíľach“, si v priebehu pracovného týždňa ľahko vyprázdnite hlavu a bez akéhokoľvek stresu si budete môcť všetko poriadne premyslieť.
Než si v novom byte všetky veci vybalíte a vytvoríte si v nich systém, môže vám to trvať aj pár dní. Preto odporúčame dať si tie najnutnejšie každodenné potreby niekam bokom, aby ste ich mali stále poruke a nemuseli ich potom hľadať v nevybalených krabiciach.
Ide hlavne o hygienické potreby, pár kúskov čistého oblečenia do práce (ak sa nestihnete presťahovať za víkend) alebo veci, ktoré budete v nasledujúcich niekoľkých dňoch s istotou potrebovať.
Všetky netrvanlivé potraviny, ktoré sa zle prenášajú a neznesú zmenu teplôt, pred sťahovaním dojedzte, uvarte alebo zamrazte. Pokiaľ totiž nemáte v novom byte už nainštalovanú chladničku, nemali by ste potraviny kam dať a mohli by sa vám ľahko pokaziť.
Menšie a menej používané veci už máte zabalené, teraz prichádza čas na ten zvyšok, ktorý ste nemohli zabaliť vopred, a veľké objemné veci ako sú skrine alebo chladnička.
Neforemné a objemné veci ako je oblečenie alebo rôzne deky a prikrývky sa ľahko zmestia do veľkých vriec na odpad a drobnosti ako sú napríklad rôzne trofeje alebo sošky môžete zabaliť do veľkej vrstvy bublinkovej fólie a zalepiť ich lepiacou páskou.
Pevné vrecia na odpad pomôžu všade tam, kde bude potrebné zabaliť neforemné veci.
Hravo. Máte totiž stretch fóliu, kartónové hrany a preložky.
Postup je jednoduchý, vezmime si napríklad chladničku. Najskôr s pomocou lepiacej pásky na všetky rohy pripevníte kartónové hrany. A potom to celé starostlivo obalíte niekoľkými vrstvami stretch fólie. Tým chladničku zaistíte proti otvoreniu a drobným odreninám, ktoré môžu pri sťahovaní vzniknúť.
Až budete mať chladničku v dodávke, prisuňte ju do rohu a medzi chladničku a stenu dodávky vložte kartónovú preložku či vrstvu bublinkovej fólie. Potom chladničku pritlačte.
A teraz tip, ktorý sme pri sťahovaní využívali aj my.
Vezmite si stretch fóliu, odmotajte ju na potrebnú dĺžku (neodtrhávajte) a začnite na druhej strane postupne motať dutinkou. Takto si veľmi ľahko vyrobíte pružné a pevné lano, ktorým chladničku priviažete na stenu dodávky.
Každá správna sťahovacia dodávka má totiž po stenách laty alebo stĺpiky, ku ktorým môžete vysoké veci ľahko priviazať.
Krok prvý: Chladničku, skriňu či práčku oblepte kartónovými hranami a potom zabaľte do bublinkovej fólie alebo stretchky.
Krok druhý: Do stretch fólie môžete nielen baliť, ale ľahko s ňou veci aj upevníte v dodávke.
Matrac je neforemný, zle sa s ním manipuluje a o to horšie sa aj balí.
Pokiaľ máte matrac z Ikei, môžete ho bez obáv zmotať, vložiť do veľkého vreca a zviazať lepiacou páskou. V zrolovanom stave sa totiž bežne väčšina Ikea matracov aj predáva.
Keď máte drahší matrac alebo jednoducho nechcete rolovanie riskovať, budete potrebovať dva 240-litrové vrecia. Každý nasadíte z jednej strany a uprostred zlepíte lepiacou páskou. A máte vyhraté — hrubostenné vrecia sa neroztrhnú a matrac potom môžete pokojne v dodávke i postaviť.
Ak ste si od televízora schovali pôvodný obal, máte vyhraté a môžete tento odsek rovno preskočiť.
V opačnom prípade odporúčame siahnuť po kartónovej preložke a poriadnej vrstve bublinkovej fólie. Zobrazovacia plocha televízora je totiž veľmi náchylná na akýkoľvek tlak.
Postup je ale aj tak jednoduchý. Kartónovú preložku orežete tak, aby kopírovala rozmer televízora a pripevnite ju lepiacou páskou pred zobrazovaciu plochu. Takto prekrytý televízor potom ešte obaľte hneď niekoľkými vrstvami bublinkovej fólie a zaistite lepiacou páskou.
Zobrazovaciu plochu televízora najskôr prekryte kartónovou lepenkou, potom ešte obaľte bublinkovou fóliou.
Televízor máte síce dobre zaistený, aj tak ale odporúčame jeho prevážanie mimo dodávku – napríklad v osobnom aute, kde máte možnosť ho za jazdy pridržiavať.
Pokiaľ sa chystáte zabaliť krehké veci, na množstvo obalov nepozerajte. Pár centov by ste síce ušetrili, ale rozbitý kávový servis alebo poháre na whiskey za to nestoja.
A ako na to? Potrebovať budete krabice na sťahovanie a bublinkovú fóliu alebo baliaci papier.
Postup je potom jednoduchý.
Každú vec starostlivo zabaľte, vložte do krabice a občasne ešte pre istotu vyplňte dodatočnou výplňou. I keď budete mať všetko dôkladne zabalené, nemal by sa obsah krabice po jej zatrasení ani pohnúť. Len tak budete mať istotu, že sa nič nerozbije.
Krehké veci, ako sú poháre alebo vázy a podobne, zabaľte každú zvlášť do baliaceho papiera alebo bublinkovej fólie. Znížite tak riziko ich rozbitia.
Pokiaľ máte sťahovanie za sebou, gratulujeme! To najhoršie je za vami.
Ale aby sa vám dobre pracovalo aj pri vybaľovaní, máme pre vás ešte jednu malú radu nakoniec.
Popísané krabice si z jednej kopy rozdeľte do jednotlivých izieb podľa toho, kam ich chcete umiestniť a veci vybaľujte podľa dôležitosti.
PS: A ak máte chuť si prečítať, ako sme sa so všetkými sťahovaniami popasovali my, mrknite na náš článok “Blížime sa do druhej dekády”