Zľava pre registrovaných zákazníkov až 10 %
Heureka: 97 % ľudí nás odporúča
Čím nahradiť plastové obaly? Alternatívy vznikajú obdivuhodnou rýchlosťou. Čo ešte pred dvoma rokmi bol len nápad, to je dnes skutočnosťou. Poďme sa pozrieť na 5 udržateľných obalov, ktoré chcú nahradiť plasty.
Až 200 000 ton ovčej vlny Európania vyhodia za rok. Prečo? Spracovatelia o ňu jednoducho nemajú záujem, pretože pre nich nie je dosť kvalitná. To neplatí pre estónsku textilnú dizajnérku Katrin Kabun, ktorá sa rozhodla využiť odpadovú vlnu na niečo užitočné.
Kabun v roku 2020 spojila sily, založila s kolegami startup Woola a začala z vlny vyrábať obaly – vlnené obálky a „bublinkovú vlnu“ ako náhradu za bublinkovú fóliu.
Možno sa to nezdá, ale vlna je ideálny obalový materiál: je ľahká, nadýchaná, extrémne odolná a prirodzene odpudzuje vodu. Jedinou nevýhodou je zatiaľ cena, ktorá pri obálkach začína na 80 centoch za kus.
Máte o Woola záujem? Ozvite sa nám na poradime@top-obaly.sk.
Obálky vo vnútri papierového prebalu skrývajú vrstvu nadýchanej vlny.
Niekedy stačí vziať známy materiál a dať mu iba špeciálny tvar.
Voštinový papier je skutočne „len“ papier, unikátna je však jeho štruktúra. Ak sa roztiahne, získa trojrozmerný tvar včelích plástov (tzv. voštín), ktoré potom fungujú rovnako ako bublinková fólia: tlmia nárazy a chránia krehké predmety v krabici, aby vo vnútri „nelietali“ alebo sa o seba nerozbili.
250 metrov sa dá roztiahnuť až na 375 metrov. Jedna rolka tak nahradí 3 rolky klasickej bublinkovej fólie s jedným esom v rukáve: v krabici vyzerá oveľa lepšie. Posúďte sami.
Pohár zabalený do poctivej vrstvy voštinového papiera sa počas prepravy nerozbije.
Vyzerajú ako bežné plastové obálky, sú ale o poriadny kus lepšie – v domácom kompostéri sa dokážu 100 % rozložiť na biomasu, vodu a CO2 do 12 mesiacov.
Žiadne chemikálie. Žiadne mikroplasty.
Pre všetkých, ktorí hľadajú náhradu za klasické plastové obálky, sú kompostovateľné plastové obálky comPOST malý zázrak – obálky sú odolné proti vode, netrhajú sa a vyzerajú skvele.
ComPOST pack má korene v Austrálii, teraz sa rozrastá aj do Európy. Od roku 2022 si ich môžete kúpiť aj na našom e-shope hneď v niekoľkých farbách a veľkostiach.
Čierny comPOST pack je ikonou medzi kompostovateľnými plastovými obálkami. Zohnať ich môžete aj v ďalších atraktívnych vyhotoveniach.
Morské riasy sú podľa niektorých ľudí najviac obnoviteľný zdroj na svete, pretože rýchlo rastú, nemusia sa zalievať a nezaberajú pôdu poľnohospodárskym plodinám.
Nie je preto divu, že nimi hneď niekoľko firiem skúša nahradiť plasty.
Asi najďalej je Notpla. Z rias vyrába vrecká Ooho na omáčky a dresingy, ktoré sa po použití rozložia rovnako rýchlo ako ovocie. Firme Evoware sa zase podarilo vyvinúť mliečnu fóliu, do ktorej môžete zabaliť akékoľvek suché potraviny. A firma Algopack z rias urobila tuhý materiál podobný PVC, z ktorého lisuje kvetináče.
Napriek širokému spektru použitia si na masové rozšírenie musíme počkať. Ani jeden výrobok zatiaľ nie je vyrábaný komerčně.
Ooho vrecká a Evoware fólie - obidva vyrobené na báze morských rias sú sľubnou alternatívou plastov.
Ak sa niečo zle nahrádza, tak je to stretch fólia. Jej unikátne vlastnosti (pružnosť, rozťažnosť, lepivosť) sa len ťažko hľadajú inde.
Napriek tomu sa to firme Mondi v spolupráci s ACMI podarilo. Spoločne vyvinuli Advantage StretchWrap – papierový variant stretch fólie, ktorý je vysoko odolný v ťahu, priľnavý a dokonca rozťažný o 11 %. Navyše zvládne ručné aj strojové balenie.
Ako každá inovatívna náhrada plastu je aj stretchový papier zatiaľ drahší ako bežná stretch fólia. Už teraz sa dá zohnať aj v Slovenskej republike. Pokiaľ oň máte záujem, napíšte nám na poradime@top-obaly.sk.
Stretchový papier síce stretch fóliu úplne nenahradí, svojou odolnosťou a priľnavosťou (lepivosťou) sa k tomu ale míľovými krokmi blíži.